Szukaj & znajdź  
Szukanie zaawansowane  

Latest News

Simply closer by. Information, facts, voices & opinions
> mehr erfahren
Aktuelles

Scrum – Rewolucja w zarządzaniu projektami?

wtorek, 17. wrzesień 2013

Mariusz Chrapko

Źródłem rewolucji politycznych jest rosnące niezadowolenie i przekonanie, że istniejące instytucje przestają już wystarczać. Takie poczucie jest również mocno widoczne we współczesnej teorii i praktyce zarządzania

Źródłem rewolucji politycznych jest rosnące niezadowolenie i – przynajmniej u części społeczeństwa – przekonanie, że istniejące instytucje przestają już wystarczać. Ich niewystarczalność polega na tym, że nie są w stanie rozwiązywać najbardziej palących problemów, powstających w otoczeniu, które po części same ukształtowały. Podobnie jest w przypadku rewolucji naukowych, o których pisałem w artykule: "Zarządzanie znalazło się w kryzysie". Ich źródłem jest poczucie, że obowiązujący paradygmat, a więc zbiór praw, teorii, technik, narzędzi i wzorów, które w danym momencie, określona wspólnota naukowa uznaje za swoje i stosuje w codziennej pracy – przestaje wystarczać.

Takie poczucie jest również mocno widoczne we współczesnej teorii i praktyce zarządzania. Pojawiają się metody i narzędzia, które boleśnie uderzają w założenia tradycyjnego paradygmatu. Jedną z nich jest Scrum – zwinna metoda zarządzania projektami. Mimo, iż wciąż jest ona stosowana głównie w projektach informatycznych, jej filozofia i wartości, na których jest zbudowana – rzucają zupełnie nowe światło na kształt współczesnej praktyki menedżerskiej.

Dopóki piłka w grze...

Scrum nie jest
metodyką zarządzania projektami, taką jak jest na przykład PRINCE2, czy PMI. Scrum nie opisuje standardów, czy konkretnych rozwiązań, z których moglibyśmy skorzystać podczas realizacji prowadzonych przedsięwzięć. Jest raczej modelem działania. Dostarcza zespołom projektowym jedynie pewnej struktury (ang. framework) – konkretnych praktyk i zasad, które wyznaczają ramy dla ich dalszych aktywności. W tym sensie, Scrum wyznacza taką szczególną przestrzeń, w której członkowie zespołów projektowych uczą się wolności. Jest to zupełnie wyjątkowy układ, który ze swej natury jest bardzo otwarty.

Praca w metodzie Scrum, przypomina trochę grę w piłką nożną. Zasady gry, opracowane przez International Football Association Board (IFAB) są proste i jasno określone. Ale jak grać, żeby wygrać? O tym zasady już nic nie mówią. Bo sukces meczu zawsze zależy od zespołu. Przepisy gry w piłkę wyznaczają tylko ramy działania – warunki brzegowe, w obrębie których zespół może się poruszać. Wszyscy mamy świeżo w pamięci niezapomniany mecz w półfinale Ligii Mistrzów, gdzie Borussia Dortmund wygrała z Realem Madryt 4:1. Jak pamiętamy, cztery bramki dla niemieckiego zespołu zdobył wtedy nasz rodak – Robert Lewandowski. Po meczu, jeden z piłkarzy Borussii – Neven Subotić, biorąc na siebie winę za stratę jedynej w tym pojedynku bramki powiedział:

"Nie wygrałem mojego pojedynku z Luką Modriciem, więc jestem współodpowiedzialny za straconą bramkę. Zasada jest taka, że jeśli ktoś popełnił błąd, to jest to błąd zespołu, a nie jednego zawodnika. Tak samo z czterema bramkami, które strzeliliśmy. Lewandowski ich nie zdobył, tylko zespół".

W sportach zespołowych, to zespół wygrywa mecz, nie jeden zawodnik. Indywidualne umiejętności zawodników i osobowość też są istotne. Jednak ostatecznie, to zespół, jako całość, stwarza konkretne sytuacje, które "torują" drogę do strzelania bramek. Taktyka, formacja, umiejętność wykorzystania słabości przeciwnika ("tak się gra, jak przeciwnik pozwala"), reagowanie na zmieniające się otoczenie – wszystko to stanowi zbiór tych szczególnych okoliczności, które decydują o wygranej w meczu.